Śląsk to bardzo bogaty region Polski. Posiada on wiele pięknych i barwnych tradycji, również weselnych. Przyjrzyjmy się bliżej ślubnym zwyczajom tradycyjnym dla tej części naszego kraju.

  1. „CZASKANIE” (TRZASKANIE)

Zbite szkło

Jest to zwyczaj polegający na tłuczeniu szkła i porcelany przed domem rodzinnym Panny Młodej w tzw. wigilię ślubu. Przybyli na wydarzenie znajomi przebrani są obowiązkowo w różnego rodzaju śmieszne stroje. Każdy z gości przynosi ze sobą wyroby porcelanowe. Zadaniem przyszłej małżonki jest wysprzątanie potłuczonych elementów szkła. Dawniej robiła to sama, w tej chwili coraz częściej w obowiązku tym pomaga jej również Pan Młody, który równocześnie częstuje przybyłych gości alkoholem i kołaczem weselnym oraz drobnymi przekąskami serwowanymi zazwyczaj w formie szwedzkiego stołu.

Więcej na temat tego zwyczaju przeczytacie tutaj

  1. DZIELENIE SIĘ KOŁACZEM WESELNYM

Kołocz weselny

Narzeczeni przed ślubem rozdają wśród przyjaciół i rodziny paczki z kołaczem weselnym. Jest to zazwyczaj tradycyjny śląski sernik, makowiec i jabłecznik, czasami również ciasto z kruszonką na cieście drożdżowym. Słodkości te są pięknie zapakowane i przystrojone mirtą. Do kołacza Młodzi dołączają zawsze krótki tekst np.

 

„Aby Szanowni Goście w pamięci nas mieli
Młoda Para na szczęście Kołaczem się dzieli.”

Lub

„Kołaczem się z Wami dzielimy jak obyczaj każe stary
I smacznego Wam życzymy na szczęście Młodej Pary.”

 

  1. STRÓJ LUB DODATKI REGIONALNE

Młodzi współcześnie rezygnują z całego stroju śląskiego, ale często starają się symbolicznie wpleść w swój ślubny wygląd jakiś regionalny element. Panny Młode stawiają tutaj zazwyczaj na tradycyjny wianek z kwiatów z kolorowymi wstążkami i mirtą.

  1. WYKUPINY PANNY MŁODEJ

Dolary

Jest to zwyczaj, w którym zazwyczaj bierze udział świadek Panny Młodej negocjując z przyszłym Małżonkiem. Musi on symbolicznie zapłacić, zanim dostanie kobietę za żonę. Można tutaj wykazać się bardzo dużą pomysłowością. Często proponuje się obcą walutę lub specjalnie przygotowaną na tą okazję biżuterię. Początkowo, gdy cena jest za niska proponuje się Panu Młodemu dla żartu młodszą siostrę lub inną małą dziewczynkę z rodziny. Musi on wtedy przekonać świadkową, że zasługuje na swoją wybrankę. Po wykupinach może już oficjalnie powitać swą przyszłą Małżonkę.

  1. BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Udzielają go Parze Młodej przed wyjściem z domu rodzice oraz rodzice chrzestni, czasami również dziadkowie. To bardzo uroczysty i wzruszający moment dla wszystkich. Młodzi klęczą wtedy przed rodzicami, następnie całują krzyżyk i zostają pokropieni święconą wodą. Dopiero po otrzymaniu takiego błogosławieństwa można ruszać w wspólną drogę przez życie.

  1. BRAMA WESELNA

Na Śląsku istnieje zwyczaj tzw. „szlogi.” W czasie drogi z domu Młodych do kościoła znajomi, a czasem również sąsiedzi ustawiają różnego rodzaju bramy. Młoda Para, aby móc jechać dalej musi uiścić opłatę w postaci wódki weselnej. Warto również mieć w zanadrzu czekolady lub cukierki na szlogi zorganizowane przez dzieci.

  1. TRADYCYJNE MENU

Kluski śląskie

Śląskie wesele nie może odbyć się bez tradycyjnego śląskiego obiadu. W jego skład wchodzi rosół z makaronem, a na drugie danie rolada, kluski i „modro” (czerwona) kapusta. Na deser obowiązkowo opisywany wcześniej kołocz oraz tzw. „kopy” czyli kuli z ciasta nasączonej wódką z bitą śmietaną, owocami i bakaliami. Kolejnym tradycyjnym śląskim deserem jest „szpajza”- mus jajeczny z różnymi dodatkami.