Ślub Kościelny to bardzo ważny moment w życiu Młodej Pary. Jest to chwila, w której przed Bogiem przysięgamy sobie miłość na zawsze. Z dwóch osób rodzi się jedność. Jest to także z pewnością bardzo istotny moment zarówno dla rodziców Nowożeńców, dziadków, jak również całej rodziny i znajomych. Warto więc zadbać aby ta uroczystość miała niesamowity klimat, była magiczna i wzruszająca. Dobrym sposobem na zapewnienie tego typu przeżyć jest uatrakcyjnienie jej odpowiednio dobraną oprawą muzyczną. Na rynku weselnym istnieje bardzo wiele ofert tego typu usług. Jak jednak zdecydować się na tę jedną wyjątkową, która podkreśli ten wzruszający moment? Warto tutaj wybrać oferty z tzw. polecenia, gdyż wtedy mamy pewność, że będzie to strzał w dziesiątkę. Można również wcześniej wybrać się na ślub, gdzie prezentuje się dany artysta i osobiście wysłuchać wykonywanych przez niego utworów.

  1. ORGANISTA

Organista

Najpopularniejszą oprawą muzyczną Mszy Świętej jest udział organisty, który prawie zawsze jest zatrudniony w Kościele. Przeważnie jego usługi są wliczone w cenę ceremonii. Jeśli chcemy, aby zaśpiewał lub zagrał nam coś ekstra warto ten fakt uwzględnić w późniejszym podziękowaniu ofiarując mu symboliczną kwotę. W niektórych parafiach zaś organiści mają z góry ustalone stawki za występ podczas ślubu. Najlepiej pytać o to kapłana.

  1. WOKALISTA/TENOR

Marzy Wam się prześliczne i wzruszające wykonanie Ave Maria podczas uroczystości ślubnej? Jeśli tak to wybór solisty wokalisty jest strzałem w dziesiątkę. Przepięknie wykonane utwory sopranem lub tenorem skruszą serca nawet najtwardszych wujków. Można również pokusić się o wynajęcie duetu mieszanego, gdyż połączenie głosu męskiego z damskim wprowadza niezwykle uroczysty i romantyczny klimat.

  1. SKRZYPCE, WIOLONCZELA, KONTRABAS

Wiolonczela
Gdy nie chcemy śpiewu podczas swojej ceremonii warto zdecydować się utwory instrumentalne wykonane na żywo. Jest tutaj szereg możliwości. Skrzypce, wiolonczela, kontrabas to tylko te najpopularniejsze. Zdecydować możemy się na wszystko. Czasami też Młode Pary wybierają trio bądź kwartet smyczkowy, w którym mamy brzmienie kilku różnych instrumentów równocześnie. Z odpowiednio dobranym repertuarem efekt jest niesamowity.

  1. HARFA

Harfa
Dużo bardziej ekskluzywną alternatywą oprawy muzycznej jest wybór artysty grającego na harfie. Delikatne dźwięki harfy wprowadzają uroczystą i dostojną atmosferę uroczystości. Jest to tak elegancki instrument, który już swoim wyglądem wprowadza nieco magii.

  1. CHÓR

Chór

Jeśli chcemy, aby podczas naszej uroczystości zaśpiewał chór warto podpytać proboszcza. Zazwyczaj przy kościele funkcjonuje właśnie jakiś chór lub inna grupa muzyczna, która mogłaby uświetnić naszą Mszę Świętą. Członkowie takiego chóru przeważnie znają się z lokalnym organistą więc bez problemu dogadają się co do wykonywanych utworów.

  1. KAPELA GÓRALSKA

Kapela góalska

Jest to opcja bardzo często wybierana podczas tradycyjnych regionalnych ślubów góralskich. Wcześniej praktykowano zwyczaj, iż ta sama kapela przygrywała w Kościele, a później zabawiała gości na Sali weselnej. Obecnie wynajmuje się kapele na kilka godzin. Przeważnie występ górali zaczyna się przy wyprowadzeniu Panny Młodej lub błogosławieństwie. Później wykonują oni kilka utworów podczas ceremonii ślubnej, natomiast kończą przygrywając weselnikom do obiadu. Właściwa zabawa do białego rana odbywa się wówczas przy dźwiękach innego zespołu bądź dj-a.

Wybierając jakąkolwiek oprawę muzyczną należy jednak wcześniej zapytać o zgodę księdza, który będzie udzielał nam ślubu. Nie wszyscy kapłani bowiem zgadzają się na tego typu atrakcje. Przeważnie stałe fragmenty mszy gra organista i z nim również warto uzgodnić wprowadzenie innego artysty oraz repertuar.